Co nowego arrow Muzea

Migawki

Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

W Polsce jest tylko jedno muzeum poświęcone Halinie Poświatowskiej:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8
im. Haliny Poświatowskiej
ul. Szczytowa 28/30
dzielnica Ostatni Grosz
42-200 Częstochowa
tel./fax 034 prefix 363-14-77 


       Jeśli ktoś będzie szukał tej ulicy na dużej mapie, na dworcu PKP w Częstochowie, to od razu ostrzegam, że jest tam błąd ! (ul. Szczytowa jest w legendzie błędnie zaznaczona w kwadracie E6, a w rzeczywistości jest w G6). Idąc pieszo od dworca zajmuje to około 30min. Będąc w dzielnicy Ostatni Grosz najłatwiej jest zlokalizować muzeum dzięki - widocznej z bardzo daleka - wieży Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, wzniesionej na małym. Szkoła Podstawowa nr 8 znajduje się dokładnie naprzeciwko.       W dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci poetki, 11 października 1996 roku, Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 nadano imię poetki i otwarto Muzeum Haliny Poświatowskiej. Mieści się ono w dwóch salach, w których znajdują się między innymi autentyczne rzeczy Haśki: szal, torebka, sukienka, słownik angielsko-polski, ulubione płyty, zielnik, maszyna do pisania. Na ścianach wiszą fotografie poetki z przyjaciółmi i zdjęcia rodzinne. Na biurku znajduje się oryginalna fotografia Halinki z mężem i kuzynką, panią Anielą Tobołą.       Amerykański okres życia poetki zaznacza się kilkoma eksponatami: tomikiem pierwszego wydania "Hymnu bałwochwalczego", ofiarowanym przez Poświatowską kuzynowi z Ameryki, który przekazał go szkolnemu Muzeum, kasetowym nagraniem głosu poetki - dar Ireneusza Morawskiego.

       W drugiej sali - wystawowej - zostały zgromadzone i wyeksponowane dzieła plastyków i artystów Częstochowy inspirowane twórczością Haśki. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźba z żywicy epoksydowej pana Szymona Wypycha, przedstawiająca poetkę trzymającą "Opowieść dla przyjaciela". Posąg został wykonany z okazji 30-lecia śmierci Halinki. Rocznica ta została upamiętniona również przez wydanie pamiątkowego medalu.

 

m11m

 

Rozmowa z kustoszką muzeum znajduje się w artykułe Barbary Szymańskiej "Sukienka w niebieską kratkę" z 2001r.

 

16 maj 2003
      Niestety muzeum znajduje się w remoncie. Sale są odnawiane i remontowane. Dzięki uprzejmości pani Barbary Płaczkowskiej mogliśmy zwiedzić jedną z sal i obejrzeć bardzo ciekawe eksponaty (szkoda, że nie wszystkie mogły się zmieścić w jednym pomieszczeniu). Koniec remontu jest przewidziany na przełom czerwca i lipca. Jednak lepiej zadzwonić wcześniej i zorientować się, czy prace zostały zakończone.


Zdjęcia z muzeum, z dnia 16 maja 2003 (trwał jeszcze remont)

m3mm2m

 

 

 

 Gabloty ze zdjęciami, reportażami, wycinkami gazet.                                                                       Gabloty

 

m5mm7m

 

 

 

 Muzeum dysponuje wieloma pracami,                     Poezja Poświatowskiej inspiruje  wielu twórców. 

związanymi z twórczością Haśki. m9mm10m

 

 

 

Rzeźba Haliny trzymającej                                                                      Dar artystki: Małgorzaty Priebe   "Opowieść dla przyjaciela".       

 

28 kwiecień 2003
      Nie byłem jeszcze w tym muzeum... mam to dopiero w planach. Na pewno wezmę aparat, wypstrykam duuużo zdjęć i umieszczę je w tym dziale. Pojedziemy tam, ja i Magda (o ile pozwoli się zaprosić, ale myślę, że.... TAK !!!) a potem wszystko opiszemy i zdamy relację.

      

 

Informacja z 23 listopada 2002 za zgodą: www.jura.art.pl.:
      Nauczycielka Barbara Płaczkowska założyła szkolne muzeum Haliny Poświatowskiej, jednak część społeczeństwa i władz miejskich uważa, że należałoby stworzyć w Częstochowie muzeum z prawdziwego zdarzenia. Ta idea wracała wielokrotnie. Ale nigdy nie doczekała się realizacji. Mimo że istnieją idealne - wydawałoby się - warunki. Niemal w samym centrum miasta, przy ul. Jasnogórskiej stoi dom rodziny Mygów z ogrodem, w którym poetka wypoczywała. W tej chwili w domu ma pracownię rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Zbigniew Myga uważa, że mógłby ją mieć nadal, bo dom jest duży, a pamiątek po poetce nie za wiele. Natomiast sąsiedztwo pracowni dawałoby prawdziwie artystyczną atmosferę. A w ogrodzie mogłaby funkcjonować kawiarnia. Płaczkowska sugeruje jednak, że szkolne muzeum mogłoby przekształcić się w placówkę miejską. Bo o oddaniu zbiorów jakiemuś nowemu muzeum nie chce nawet słyszeć. Ale proponuje, by miasto współfinansowało utrzymanie muzeum i opłaciło osoby nadzorujące sale podczas zwiedzania.

 

 

 
© 2018 http://www.koniczynka.art.pl/
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
Professionelle Joomla Templates - kostenlos