Co nowego arrow Motywy arrow Spektakle, widowiska, przedstawienia, uroczystości, wieczory poetyckie, spotkania literackie

Migawki

Spektakle, widowiska, przedstawienia, uroczystości, wieczory poetyckie, spotkania literackie

Spektakle, widowiska, przedstawienia, uroczystości, wieczory poetyckie, spotkania literackie

7 grudnia 2008 na Dużej Scenie Teatru im. J.Słowackiego w Krakowie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji odbył się spektakl poświęcony Halinie Poświatowskiej pt. "Wspomnienia o Halinie Poświatowskiej „ja minę ty miniesz...”
Goście honorowi: autorka książki Mariola Pryzwan oraz dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego Rafał Skąpski

Poezję i korespondencję Haliny Poświatowskiej czytali:
Anna Dymna
Dorota Segda
Tadeusz Zięba
na fortepianie grał: Gajusz Kęska

 

Performance amerykańskiej grupy feministycznej Guerrilla Girls
Centralny Dom Qultury, 11 kwietnia, Warszawa
VII Spotkania Feministyczne, 12-13 kwietnia 2003, Sala Kameralna w Centrum Kultury "Zamek", Poznań.


      The Guerrilla Girls on Tour są grupą anonimowych kobiet, które wybrały nazwiska nieżyjących artystek na swoje pseudonimy i pojawiają się publicznie w maskach goryli po to aby, jak twierdzą, na nowo odkrywać feminizm. Podobnie zadecydowały polskie performerki i tak w przedstawieniu ze strony Polski udział wzięły: Katarzyna Kobro, Anna Świrszczyńska, Alina Szapocznikow, Zofia Nałkowska, Ałła Dżijan, Pola Gojawiczyńska, Halina Poświatowska, Hanna Hoch. Sztukę napisała Aphra Behn i jest to musical opowiadający o kobietach w teatrach świata.

 

mo17m
Pierwsze spotkanie z polskimi GGirls

      

Grupa na swojej stronie internetowej opisuje Haśkę:

"To, co uderza w biografii Haliny Poświatowskiej, to jej upór, brawurowa odwaga, szaleńcza zachłanność wobec życia. Naprawdę, mimo ciężkiej choroby żyła tak, jak chciała. Trudno powiedzieć, czy to choroba spotęgowała tę zachłanność, czy ów apetyt na życie był cechą pierwotną. Tak czy inaczej Halina nie rezygnowała z niczego, co sprawiało jej przyjemność. W 1945 roku zachorowała na anginę, która przerodziła się w zapalenie stawów i uszkodziła serce. Studiowała filozofię i literaturę, Skończyła z wyróżnieniem ekskluzywny Smith College. Przystąpiła do pisania doktoratu. Napisała wiele tomów wierszy, m. innymi Hymn bałwochwalczy (1958) oraz powieść autobiograficzną Opowieść dla przyjaciela (1965). Jej wiersze zaczęły się cieszyć olbrzymią popularnością po 1990 roku, wtedy zaczęto drukować i przedrukowywać większość jej utworów."

 

mo16m
Polska performerka jako Halina Poświatowska

 

      W ciągu 18 lat działalności Guerrilla Girls wyprodukowały ponad 100 plakatów, billboardów, naklejek, książek i akcji eksponujących seksizm i rasizm w polityce, świecie sztuki, filmie i szeroko pojętej kulturze. Używają humoru dla przekazania informacji, prowokowania dyskusji i pokazania, że feministki mogą być zabawne. Noszą maski gorylic, żeby skupić się raczej na poruszanych kwestiach niż na eksponowaniu swoich osobowości.
Jak uwięziony motyl
      Widowisko sceniczne - zostało zrealizowane w Bydgoszczy, w 1994r. przez powstającą wówczas Kawiarnię Artystyczną Węgliszek (ul. Batorego 1/3). Małgorzata Szułczyńska - twórczyni biografii Haśki - była konsultantką tego spektaklu.

 

mo18m
Kawiarnia Artystyczna "Węgliszek"

 

 Muzykę skomponował Piotr Salaber - do pobrania za zgodą autora w dziale Muzyka (nr 15).

 

 

Dzieci Rimbauda
premiera: 20 listopada 1997r. w Piwnicy pod Baranami
muzyka: Paweł Bitka

słowa: Bartłomiej Brede, Maciej Dancewicz, Janina Garycka, Krzysztof Lipiński, Jacek Milczanowski, Robert Popiel, Małgorzata Sularczyk, Paweł Bitka oraz: K.I.Gałczyński B.Jasieński, C.K.Norwid, H.Poświatowska, M.Gebirtig, K.Przerwa-Tetmajer, G.Trakl, A.Rimbaud
śpiewają: Agnieszka Chrzanowska, Beata Czernecka, Dorota Ślęzak, Katarzyna Weredyńska, Ewa Wnukowa, Piotr "Kuba" Kubowicz, Szymon Zychowicz, Bartłomiej Brede jako Poeta; ( Elżbieta Banasiak, Małgorzata Górnisiewicz, Radosław Kaim - w spektaklach 97-98) Latarnik z Plant (konferansjer) Rafał Jędrzejczyk, (Kaziemierz Madej, Marek Pacuła - w spektaklach 97-98)
zespół muzyczny: Marcin Sanakiewicz fortepian, Klaudia Naumowicz skrzypce, Tomasz Poręba akordeon, Rafał "Dykta" Mazur gitara basowa, Sławomir Berny perkusja

      Spektakl muzyczny o poetach, malarzach, artystach, ale i zwykłych śmiertelnikach... Przyciągnęła ich do Krakowa niezwykła atmosfera sprzyjająca rozkwitowi talentów albo po prostu przypadek, kolej losu. Dzikiej braci patronuje Arthur Rimbaud, francuski "poeta wyklęty". Przez scenę przewijają się artyści z różnych lat: Dagny Przybyszewska, Georg Trakl, Bruno Jasieński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbyszek Cybulski, Halina Poświatowska.
      W korowód sławnych postaci, wiedzionych przez Latarnika z Plant, wplątani są też nieznani: młody poeta, domorosły malarz Tadek z Kazimierza, piwniczna Grażynka, kokotka. Na scenie upływa sto lat - mija wiek XX. Koncert kończy kantata o Wielkim Magu z Hotelu Snów - Piotrze S.
      Program powstawał jeszcze za życia Piotra S., niestety na premierze młodzi artyści śpiewali już w finałowym Hotelu Snów :"Gdzie jesteś". Był to pierwszy program w nowej trudnej rzeczywistości "bez Piotra". Spektakl stworzył Paweł Bitka, kompozytor piosenek. Wiele z tekstów i wierszy zostało specjalnie napisanych przez krakowskich oraz piwnicznych poetów. W "Dzieciach" wystąpili młodzi piwniczanie oraz Ewa Wnukowa i Kazimierz Madej. Dzięki staraniom Bartłomieja Brede spektakl został wznowiony w wersji koncertowej.

      Agnieszka Chrzanowska zaśpiewała piosenkę do słów wiersza Poświatowskiej "Powlokłam lakierem paznokcie" - do pobrania w dziale Muzyka.

 

 

"Halina Poświatowska to jest podobno człowiek"
Oświęcimskie Centrum Kultury - Grupa żywego słowa "Infinitas"

      Zespół zaczął działać jesienią 1990 roku w Miejskim Ośrodku Kultury, a dokładnie w sali przy ulicy Solskiego 2, nazwanej Sceną Amatora. Nazwa ta odnosiła się nie tylko do miejsca, w którym powstawały programy, ale dla całości działań twórczych, do wszystkiego co towarzyszyło grupie i wiązało się z ludźmi w niej skupionymi.

 

mo19m
Grupa żywego słowa "Infinitas"

 

      Swój pierwszy jubileusz - 5 lecie grupa zaznaczyła cyklem kilkunastu retrospektywnych programów pod wspólną nazwą "Teatr słów - ogród znaczeń". Te najważniejsze, a może najbliższe grupie programy to: "Który jesteś, który jest ...", "Halina Poświatowska to jest podobno człowiek", "Dylematy", "I tak to jest".

      Za tymi programami, tytułami, za tą historią stoją ludzie. Bo "Infinitas" to prawie 30 osób stale współpracujących, tworzących, dzielących się z innymi swoimi pomysłami, możliwościami, swoim czasem, wreszcie swoją wrażliwością. Nie sposób wymienić wszystkich. Każdy jest dla "Infinitasu" ważny i każdy jest wyjątkowy. "Infinitas" z założenia nie bierze udziału w konkursach i przeglądach. Dla nich najważniejsza zawsze jest publiczność. Duchowe motto grupy: "Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie. Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic ..."

 

 "Ktoś skradł mi marzenia"
Grupa "Dzieci Sanhedrynu" (rozwiązana)
25.05.2001 - premiera, Pinczów

      Grupa teatralna "Dzieci Sanhedrynu" powstała w marcu 2001 roku. Jej założycielami była grupa przyjaciół. Na co dzień byli to uczniowie szkół średnich i studenci. Działali przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury dzięki życzliwości i przychylności dyrekcji. "Ktoś skradł mi marzenia" to debiut. Spektakl był "protestem" przeciwko otaczającej nas "chorej" rzeczywistości.
      "Rem tene, verba sequentur" (poznaj temat, słowa nasuną się same) to motto, którym starali się kierować zarówno w spektaklu jak i w codziennym życiu.
      25.05.2001 odbyła się premiera spektaklu "Ktoś skradł mi marzenia", poza tym 2 i 3 czerwca odbyły się kolejne dwa przedstawienia tegoż samego spektaklu.

      Reżyserami spektaklu (jak i inicjatorami powstania grupy) byli: Paweł Wawrecki, Grzegorz Koźmiński i Przemysław Majchrowski. W spektaklu wystąpili: Karolina Kisiela, Agnieszka Koźmińska, Ewelina Spyżewska, Rafał Dudała, Grzegorz Koźmiński, Przemysław Majchrowski, Adrian Nodzyński, Paweł Wawrecki, Bartosz Wójcik oraz Paweł Gidek i Maciej Grabowski.

      W spektaklu wykorzystano teksty następujących autorów: Halina Poświatowska, Stanisław Barańczak, Cyprian Kamil Norwid, Łukasz Sikora, Paweł Wawrecki, Grzegorz Koźmiński, Agnieszka Koźmińska, Rafał Dudała oraz utowry zespołów: Artrosis, The Doors, ERA, Whitney Houston, Püdelsi, HEY, Szwagierkolaska, Jacek Kleiff, Nick Cave And The Bad Seeds, Nine Inch Nails, Czesław Niemen, Raz Dwa Trzy.

 

 

"Poświatowska-człowiek, poetka, legenda"
6.06.2003 Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Lublinie

      6 czerwca podopieczni pani Teresy Fiedorowicz z gimnazjum i liceum wystawili spektakl zatytułowany "Poświatowska - człowiek, poetka, legenda". W przedstawieniu wykorzystano wiersze, fragmenty listów i biografii poetki. Muzykę skomponowały uczennice. W programie wzięły udział: Ewelina Mostowiec, Irmina Warda, Kasia Zarzeczna, Ania Czarnocka, Kasia Tarkowska i Gabrysia Zielińska.

 

 

"Dla Ciebie... Droga" - Recital Marty Szmigielskiej-Arnold
1994 - Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zakopane
scenariusz, reżyseria: Andrzej Dziuk
scenografia: Marek Mikulski
muzyka: Jerzy Chruściński
wykonawcy: Marta Szmigielska-Arnold, Piotr Dąbrowski, Jerzy Chruścinski

Autorzy tekstów:
Halina Poświatowska, J.Prevert, St.I.Witkiewicz, Ch.Baudelaire, B.Cendrars, E.E.Cummings, J.Baka, A. Bacia, "The Way" by Lao Tsy (fragmenty).

      To co łączy wszystkie (tak różne przecież) teksty spektaklu "Droga..." to próba oddania uroku, piękna, ale i bólu - chwili - chwili istnienia. To pochwała tej chwili, próba jej zatrzymania - oby trwała wiecznie - bo jest piękna - bo jest moim życiem. Tę prawdę o radości bycia, przemijania, miłowania, bardzo prosto i przekonująco wyśpiewuje Marta Szmigielska-Arnold, przy pomocy muzyki Jerzego Chruścińskiego.

       Ten spektakl (recital) to także (jeżeli nie przede wszystkim) osobista Droga pani Marty, pokazująca jej wewnętrzne wędrowanie - jej szukanie Siebie. Spektakl ten pokazuje artystyczny rozwój tej artystki.

 

 

"Blisko Jezusa" - scenariusz programu poetycko-muzycznego
Poranek z okazji Święta Zmarłych
Materiał pomocniczy dla nauczycieli

      W programie wykorzystano wybrane wiersze o tematyce śmierci. Nagrania muzyczne: "Marsz żałobny" Chopina, fragmenty "1492"i "El Greco" - Vangelisa, oraz nagranie piosenki " Śpieszmy się" z płyty "Przeźroczystość" (według wierszy i zapisków Ks. Jana Twardowskiego). Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Scenografia: zapalone w świecznikach białe świece oraz czerwone znicze ułożone w kształcie serca.
Czas trwania: 45 min.
Wykorzystano wiersze m.in. takich twórców jak: Halina Poświatowska, Jan Twardowski, W. Wyka, Ignacy Iwaszkiewicz, Irena Wyczółkowska, Ernest Bryll

 

 

"Wieczór z Erato" - scenariusz imprezy walentynkowej
Materiał pomocniczy dla nauczycieli

      W sali ustawione są stoliki (jak w kawiarence). Przykryto je obrusem w pastelowych kolorach. Dodatkowy element ozdobny stanowią kwiaty w wazonach lub swobodnie porozkładane. Są to: róże, konwalie, bukiety stokrotek, chryzantemy (będą one wykorzystane w inscenizacji).
      Na niektórych ze stolików stoją małe, zdobione filiżanki. Osoby występujące siedzą jak kawiarniani goście. Okna w sali przysłonięte są specjalnie udrapowanymi kotarami. Na świecznikach płoną świece.
      W inscenizacji ważną rolę pełnią kolory. Mają one oddawać nastrój osób występujących. Dziewczęta w sukienkach liliowych, różowych, seledynowych i białych symbolizują młodość, świeżość, naiwność w uczuciach, afirmację życia. Miłość nieszczęśliwa i zawiedziona jest wyrażona szarością, czernią i brązem. Natomiast miłość dojrzała, pełna, spełniona została zaakcentowana różnymi odcieniami czerwieni.
      Czesław Niemen, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Kasia Nosowska - ich utwory są wykorzystane w tym spektaklu. Halina Poświatowska, Adam Asnyk, K.Wierzyński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, A. Słonimski - autorzy tekstów.

 

 

Montaż słowno-muzyczny na temat życia i twórczości Haliny Poświatowskiej - Maria Mincer
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Warszawa

      5.12.2002 r. w PBW odbyło się spotkanie autorskie poświęcone poetce Halinie Poświatowskiej. Gościem była Mariola Pryzwan - autorka książki pt. "Ja minę, ty miniesz ..... o Halinie Poświatowskiej wspomnienia, listy, wiersze".
      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie dwóch żyrardowskich liceów: im. S. Żeromskiego i M. Curie Skłodowskiej. Spotkanie z autorką poprzedził montaż słowno-muzyczny "Jestem Julią" na temat życia i twórczości H. Poświatowskiej, przygotowany przez uczniów kl. I o profilu dziennikarskim z LO im. S. Żeromskiego. Montaż wprowadził widzów w drugą część - spotkanie z Mariolą Pryzwan, która w sposób niezwykle ciekawy przybliżyła postać poetki. Wystąpieniu autorki towarzyszyła wystawa poświęcona Halinie Poświatowskiej, na której pokazano zdjęcia, wspomnienia, opracowania o poetce.

 

 

Zaduszki w Zespole Szkół
listopad 2002, Osielsko

      Dla uczczenia pamięci zmarłych, skłonienia uczniów do refleksji zorganizowane były po raz trzeci w Gimnazjum w Osielsku zaduszki poetycko-muzyczne. Motto zaduszek to cytat z wiersza Jana Twardowskiego: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...". Marlena Tomaszewska, polonistka, przygotowała montaż, składający się z wierszy i utworów muzycznych o odpowiedniej tematyce. Uczniowie recytowali między innymi wiersze Haliny Poświatowskiej, Heleny Gordziej, Jana Twardowskiego. Po zakończeniu wieczoru przy świecach, w nastroju zadumy, uczestnicy poszli na cmentarz, gdzie zapalili znicze na mogiłach bliskich osób i na grobie nieznanego żołnierza, o który nasza szkoła.

 

 

Walentynki w Liceum im. Stefana Czarnieckiego
22 luty 2001, Koło Teatralne, Człuchów

      W Liceum im. Stefana Czarnieckiego w Człuchowie od czterech lat istnieją koła teatralne działające programowo w dwóch klasach humanistycznych. W pamięci uczestników kawiarenki szczególnie zapisał się wieczór walentynkowy, który odbył się 22 lutego 2001 roku. Prezentowane były wówczas wiersze o miłości wielu znanych autorów, m.in. Haliny Poświatowskiej, Małgorzaty Hillar, K.I.Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Tło muzyczne stanowiły utwory Marka Grechuty i znane ballady rockowe. Atmosfera przesycona była liryzmem i romantycznością. Całości dopełniały walentynkowe dekoracje i świece, stanowiące jedyne oświetlenie. Kawiarenka spotkała się z ciepłym przyjęciem. W końcu prezentowane utwory mówiły o największym i najpiękniejszym uczuciu jakim jest miłość.

 

 

 

"Jestem Julią..." - Dzień Kobiet w Zespole Szkół Mechanicznych w Namysłowie
7 marzec

      Przedstawienie zostało zorganizowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki w auli warsztatów szkolnych. Całość składała się z wierszy Haliny. Na stronie szkoły można przeczytać: "Wydaje mi się, iż przygotowanie refleksyjnego programu poetyckiego poświęconego lirykom Haliny Poświatowskiej było bardzo dobrym pomysłem. Jej wiersze są bardzo sentymentalne, traktują o życiu, miłości i śmierci. I właśnie wtedy, gdy zaczyna się wiosna, warto czasem pomyśleć o tym, że wszystko przemija... "

 

 

"Nie ma raju?"
2002r. październik - Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Zawierciu

      Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu świętowali, jak co roku, Tydzień Seniora. Cykl spotkań rozpoczęły wspomnienia z minionych Tygodni Seniora zarejestrowane na kamerze video. Jak zawsze były konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Nie zabrakło także czasu na refleksje.
      Piątkowy wieczór przy świecach uświetnił nastrojowy montaż słowno-muzyczny "Nie ma raju?". Seniorzy w atmosferze skupienia recytowali najpiękniejsze wiersze o przemijaniu i poszukiwaniu sensu życia Haliny Poświatowskiej, Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Czesława Miłosza. Recytacjom towarzyszyła muzyka Zbigniewa Preisnera.

 

 

"Serce"
2002r. 20 październik - Salon Poezji, Kraków

      XXVIII Krakowski Salon Poezji, salon wierszy Haliny Poświatowskiej, zatytułowany "Serce", był specjalnym niedzielnym porankiem. Pierwszy raz poczęstunkiem nie była ani herbata, ani kawa, ani cukiernicze delicje, lecz grzane wino z goździkami i pieczone kasztany. Trwał wyjątkowo, wręcz aforystycznie krótko. Bardzo dużo rolę odegrała muzyka skrzypiec Haliny Jarczyk i fortepianu Konrada Mastyły. Anna Dymna - gospodyni salonu - była nieobecna.

 

mo21m
Wiersze Haliny Poświatowskiej czytała Anna Tomaszewska (z prawej) i Agnieszka Schimscheiner
(fot. Wacław Klag)

 

      W jednym z listów Poświatowska pisała: Jeśli poetów mierzy się wielkością ich niepokoju, to ja przerosłam własną genialność. W innym dodaje: Piszę, czyli żyję. Anna Tomaszewska i Agnieszka Schimscheiner czytały wiersze Poświatowskiej jakby w cieniu tych zdań. I nic innego nie pozostaje, jak życzyć gdańskiemu salonowi, by się na tym poziomie subtelności utrzymał jak najdłużej.

 

 

Dni światowej literatury
2002r. maj - Biblioteka Uniwersytecka, Auburn, USA.

      W maju 2002 roku w auli biblioteki uniwersyteckiej czytano dzieła m.in. Haliny Poświatowskiej, Puszkina, Pablo Nerudy.

 

mo22m
Marcus Kieltyka przeczytał fragmenty "Letters to a Friend".

 

      Z twórczości Haśki wybrano fragment "Opowieści dla przyjaciela".

 

 

Spektakl
1992r. 10 październik - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Częstochowa

      W 25 rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej w PLSP odbył się spektakl poświęcony poetce, w wykonaniu młodzieży.

 

 

Wieczór poezji Haliny Poświatowskiej
23 styczeń 2003, Centrum Młodzieżowe TLEN, ul. Sobieskiego 125, Wojkowice

      Dzięki wysiłkowi kilkunastoosobowej grupy młodzieży, która recytowała poezję Haliny Poświatowskiej i dzięki paniom Danucie Pawełczyk i Magdalenie Polarz, które pomagały młodym ludziom w przygotowaniu, w czwartek 23 stycznia 2003 można było wspólnie wziąć udział w drugim z kolei wieczorze poezji w Tlenie. Trema dawała na początku o sobie znać ... potem było coraz lepiej.

 

 

"Ja minę, ty miniesz..." - promocja książki Marioli Pryzwan
początek stycznia 2001r.

      W mroźny styczniowy dzień odbyła się bardzo ciepła, udana promocja książki Marioli Pryzwan, bibliotekarki i współpracowniczki "Południa" - "Ja minę, ty miniesz... O Halinie Poświatowskiej - wspomnienia, listy, wiersze".
      Uroczystość miała miejsce w Klubie Lekarza, w przytulnym, nastrojowym wnętrzu. Rolę gospodarza pełnił wydawca, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Specjalnie na to spotkanie przyjechał z Częstochowy brat Poetki - Zbigniew Myga. Publiczność zapełniła całą salę. Wśród gości była znana pisarka Monika Warneńska (też współpracowniczka "Południa") oraz kuzynka Poświatowskiej - Halina Schweiger. Dość dużą grupę stanowiły warszawskie bibliotekarki. Mariola Pryzwan z pasją opowiadała o bohaterce swojej książki, a Dorota Landowska, aktorka Teatru Narodowego (Lucyna z serialu "Miasteczko"), niezwykle wzruszona, czytała wybrane listy Poetki i wspomnienia jej poświęcone.
      Po uczcie duchowej zaproszono słuchaczy na grzane wino i barszcz z pierożkami. Tak posileni mogli stać w długiej kolejce po egzemplarze książki z autografami autorki i brata Haliny Poświatowskiej.

 

 

"W górę w ciszę zieloną..." - spektakl poetycki
24 luty 2003, Muzeum Regionalne w Słupcy, ul. Warszawska 53

      "Obłąkany śpiew kwiatów" - to tytuł wystawy malarskiej Wiesławy Kwiatkowskiej, której otwarcie uświetnił spektakl poetycki "W górę w ciszę zieloną...". Rewelacyjnie zagrany przez Joasię Nowicką, Arka Grzegorzewskiego, Agnieszkę Dardzikowską i Ewelinę Szumigalską - uczniów słupeckiego L.O. Reżyserem spektaklu była Anna Czerniak - MDK, a scenariusz w oparciu o wiersze Haliny Poświatowskiej, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrczyńskiej i innych poetów napisała Anna Halaba, polonistka z LO.

 

 

"Oswajanie słów" - spektakl z wierszami Haśki
Opublikowany w 1978r na łamach "Sceny" nr 5 na stronach 46-49. Pełny tekst znajduje się w dziale Bibliografia.
      Oryginalne opracowanie zawiera dodatkowo zapis nutowy.

 

 

Konkurs recytatorski w PG 2 Kaskaderzy literatury

      Tematem III Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 3 kwietnia br. w barlineckim Gimnazjum nr 2 była poezja i proza młodych twórców powszechnie określanych mianem Kaskaderzy Literatury.

      Natalia Obidowska, uczennica PG nr 2 i równocześnie uczestniczka konkursu, w opracowanym i wygłoszonym przed konkursem słowie wstępnym, krótko scharakteryzowała tych twórców, jako eksperymentatorów błądzących i poszukujących nowych ścieżek, młodych zdolnych, którzy starali się, lub starają się być sobą, wymieniając takie nazwiska: Halina Poświatowska, Edward Stachura, Rafał Wojaczek, Andrzej Bursa, Marek Hłasko i Ewa Lipska. O tej ostatniej całkiem niedawno pisał "Przekrój" nazywając ją "Mistrzynią świata w liryce", przypominając o jej debiucie w 1967r. i 13 tomach wierszy wydanych od tamtego czasu, oraz o ślicznych piosenkach poetyckich pisanych w przerwach między "poważnymi wierszami" (ostatnio dla Anny Szałapak). W konkursie wzięło udział 12 gimnazjalistów. W tym roku recytowały nie tylko dziewczęta, ale również młodzieńcy. Brawa za odwagę. Często mówi się, że młodzież jest niechętna, leniwa, poszukująca łatwych rozrywek. A ten konkurs był przykładem czegoś wręcz przeciwnego. Podziwiam Was, młodzi recytatorzy i uważam, zarówno chłopców jak i dziewczęta, bez względu na to, jakie miejsca zajęliście - za wygranych. Komisji było trudno Was ocenić, bo w każdej recytacji można było zauważyć dobre momenty, Wasze zaangażowanie i zainteresowanie literaturą.

Oto werdykt jury:

I miejsce: Monika Rutyna - PG 2
II miejsce: Kamil Sędłak - PG 1
III miejsce: Paulina Hatłas - PG 2

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a zwycięzcy nagrody książkowe - oczywiście poezje. Organizatorką konkursu była Iwona Żytkowiak.

 

 

"Blisko serca" - spektakl

      "Teatr "Jedynka na D.E.S.K.I." ma zaszczyt zaprosić na premierowy spektakl nowej sztuki "Blisko Serca" (Pres du Coeur) powstałej na kanwie legend Bretońskich, w której zostały wykorzystane wiersze Haliny Poświatowskiej oraz muzyka Loreeny Mckennit. Sztuka została bardzo ciepło przyjęta na pokazie przedpremierowym w czerwcu; seans premierowy: 25 i 26 IX 2003r (czwartek i piątek) w Domu Bretanii (I piętro), odpowiednio o 18.00 i 17.00. Wstęp wolny, jedynym ograniczeniem jest niewielka liczba miejsc - około trzydziestu na każdy dzień."

 

 

Oda do Poświatowskiej - przegląd filmowy

projekcja filmów z archiwum Telewizji Polskiej:
11.00 - "Tętno" (scen. i reż.: Gerard Zalewski, 1985r.) film oparty na "Opowieści dla przyjaciela"
12.30 - "Jak narkotyk" (scen. i reż..: Barbara Sass, 1999r.) fabuła osnuta na życiu Haliny Poświatowskiej

Aula I Liceum Ogólnokształcącego (100 miejsc)
ul. Gimnazjalna 1
Świecko
dyrektor: Cecylia Szupryczyńska

 

 

"Ja minę..." - spektakl poetycki

Lubuski Teatr, 26.11.2003, w ramach VII Nocy Poetów.

 

 

"Opowieści dla przyjaciela"
21.10.2003 - 19.30
      Wiesława Wesołowska prezentowała fragmenty powieści Haliny Poświatowskiej. Inscenizacja: Rainer Escher i Wiesława Wesołowska. Odczyt w języku niemieckim.

 

 

"Sąd nad Sokratesem"
24 marca 2001, godz. 16.30
      Sala Klubu "Pegaz": - monodram wg tekstu Haliny Poświatowskiej, w wykonaniu Urszuli Frąszczak z Pracowni Teatralnej "Etiuda" Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu.

 

 

"Sąd nad Sokratesem"
"Teatr Eksperymentalny", Olkusz.
      W 2003 roku powstała inscenizacja dramatu Haliny Poświatowskiej, pt. "Sąd nad Sokratesem" (reż. Roman Nowosad), jak dotąd najbardziej utytułowane dzieło zespołu. Przedstawienie w bardzo prostej (i współczesnej) oprawie scenograficznej wyróżniało się bardzo dobrą obsadą - na szczególną uwagę zasługiwały Anna Franek ( nagroda specjalna za najlepszą rolę żeńską w Rejonowym Festiwalu Teatralnym), Magdalena Warchoł, Katarzyna Kolet, Magdalena Piętka, Katarzyna Osuch, Agata Barzycka, Joanna Popielarczyk (czyli większość obsady spektaklu, który było bardzo kameralny).

 

 

"O nas..." - spektakl
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 24.03.2002, godz. 15.00 Sala Kameralna: spektakl na motywach z Ingmara Bergmana, Zbigniewa Herberta, Haliny Poświatowskiej i Stanisława Wyspiańskiego, grali studenci II roku Wydziału Aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schűlera w Łodzi, reżyseria i opieka pedag. Wojciech Malajkat

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018 http://www.koniczynka.art.pl/
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
Professionelle Joomla Templates - kostenlos