Co nowego arrow Motywy arrow Szkoły im. Haliny Poświatowskiej

Migawki

Szkoły im. Haliny Poświatowskiej

Szkoły im. Haliny Poświatowskiej

XXXII Liceum Ogólnokształcące imienia Haliny Poświatowskiej w Łodzi, ul. Czajkowskiego 14

Na oficjalnej stronie szkoły znajduje się zakładka: nasz patron. Można tam przeczytać m.in.:

       "Nikt nas do wyboru Haliny Poświatowskiej na patronkę naszego liceum nie przekonywał, nie namawiał. Spontanicznie i z radością rozmawialiśmy o niej w szkole i poza nią. Nie sposób zapomnieć, że moda na jej poezję wybuchła przed kilku laty nagle i trwa do dzisiaj. Ale nas poruszyła jej tragiczna choroba serca i heroizm w walce z własnym ciałem, samozaparcie i pęd do widzenia wszędzie nadziei, jej wielki apetyt na życie.
[...] "Żyje się tylko chwilę" - pisała. Dla niej "czas był przezroczystą perłą wypełnioną oddechem". Tą perłą, zrodzoną w cierpieniu, była jej poezja i ona sama - niosąca człowieczy trud z godnością i optymizmem. Mieć apetyt na życie i wykorzystywać jak najlepiej swój talent i możliwości - to była dewiza Haśki. To jest nasza dewiza. "Uśmiechajcie się do niej" - napisała do nas Wisława Szymborska, kiedy nadaliśmy imię naszego liceum.

      Będziemy uradowani - jeśli Wy uśmiechniecie się do naszej Haśki."
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, ul Szczytowa 28/30.

     W tej szkole znajduje się jedyne w Polsce muzeum Haliny Poświatowskiej . Dyrekcje ww. szkół wzajemnie wiedzą o swoim istnieniu i czasem składają sobie wizyty. W czasie jednego z takich spotkań częstochowskiej podstawówce przybyła praca artystyczna, przedstawiająca Halinkę, podarowana przez XXXII liceum.

V Liceum Ogólnokształcące w Elblągu im. Haliny Poświatowskiej

      W październiku 2004r. V LO. obchodziło swoje 10-lecie istnienia. Szkoła 23 października przyjęła również imię Haliny Poświatowskiej. O nadaniu imienia szkole, zdecydowali sami uczniowie V LO. Pomysł, by szkoła nosiła imię poetki Haliny Poświatowskiej poparli nauczyciele i rodzice, a oficjalnie zatwierdzili ją elbląscy radni. Halina Poświatowska to dobry przykład dla uczącej się młodzieży - powiedziała Grażyna Wojtas, dyrektor V LO. - Mimo nieuleczalnej choroby, poetka ciągle kształciła się i nie poddała się złemu losowi. Taką droga powinna iść młodzież z V LO.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018 http://www.koniczynka.art.pl/
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
Professionelle Joomla Templates - kostenlos