Co nowego arrow Artykuły arrow (1960) Dziennik Polski nr 252: "Wiersze Haliny Poświatowskiej"

Migawki

(1960) Dziennik Polski nr 252: "Wiersze Haliny Poświatowskiej"

      Wiersze, które zamieszczamy otrzymaliśmy od Haliny Poświatowskiej ze Stanów Zjednoczonych. Młoda poetka wraca do Krakowa w przyszłym roku, w czerwcu, po 3-letnim pobycie za oceanem, którego głównym celem była nieodzowna, a ryzykowna operacja serca.
Wiersze zaczęła pisać jeszcze podczas choroby w Krakowie mając przed sobą - w myśl ówczesnych kryteriów lekarskich jako poważnie chora (niewyrównana niedomykalność zastawki dwudzielnej, powstała na skutek zmian reumatycznych) - co najwyżej kilkanaście miesięcy życia. Właśnie te wiersze zwróciły uwagę niektórych przedstawicieli krakowskiego świata literackiego i kulturalnego na osobę młodej autorki, dzięki ich staraniom nawiązany został kontakt z Polonią Amerykańską - ta zaś zorganizowała odpowiednie fundusze, które umożliwiły przetransportowanie Poświatowskiej do Stanów Zjednoczonych i sfinansowanie w Filadelfii w sanatorium Deborah, operacji i leczenia.
Po przeszło 7-godzinnej operacji (w Polsce nie mieliśmy jeszcze wówczas sztucznego płuco-serca) Halina Poświatowska odzyskała w zasadzie życie. Po okresie rekonwalescencji zaproponowano jej studia w jednym z najlepszych college'ów. Otrzymała stypendium. Studiuje filozofię, języki, ponadto pisze i tłumaczy.


wiersz [nie mów]
tłumaczenie: [nie daj koniowi]

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018 http://www.koniczynka.art.pl/
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
Professionelle Joomla Templates - kostenlos