Co nowego arrow Co nowego arrow 2005 arrow Nowości z 2005 roku

Migawki

Nowości z 2005 roku

7 grudzień 2005 wtorek
      Witamy wszystkich po Świętach. Ostatnio mamy bardzo mało wolnych chwil i stąd nieczęste ostatnio aktualizacje strony. Z najważniejszych rzeczy: od dnia 23 grudnia 2005 roku możemy poszczycić się nową nazwą strony:

www.koniczynka.art.plNazwą tą będziemy chcieli sukcesywnie i regularnie zamieniać istniejące do tej pory: www.koniczynka.extremenet.pl, www.koniczynka.prv.pl i www.koniczynka.livenet.pl. Jeśli na Waszych stronach są linki do koniczynki, prosimy o ich zmianę na www.koniczynka.art.pl.

 

24 listopad 2005 czwartek
      Udało się nam wejść w posiadanie kilku egzemplarzy "Zawsze byłam tu...". Kreacja czasu i przestrzeni w liryce Haliny Poświatowskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailem. Obowiązkowa lektura nie tylko dla osób piszących prace magisterskie :)
      Dziś w Pracach naukowych uzupełniliśmy pracę magisterską Kasii Pąpki: "Halina Poświatowska - studium biobibliograficzne". Zapraszamy do lektury tego niezwykle dopracowanego opracowania.

 

22 listopad 2005 wtorek
      Śpieszymy donieść, że od jakiegoś czasu na rynku pojawiła się nowa pozycja związana z Halinką: Beata Morzyńska-Wrzosek "Zawsze byłam tu...". Kreacja czasu i przestrzeni w liryce Haliny Poświatowskiej. Książek tych nie zostało wiele w księgarniach więc komu zależy, niech lepiej się pospieszy!

 

03 listopad 2005 czwartek
      Dziś udostępniamy dwa nowe Artykuły:
- (1998) Aneks Trybuny 26-26 VII: "Zaproszenie do Częstochowy" - Stanisław Stanuch
- (2005) Aleje 3 nr 50: "O Halinie Poświatowskiej" - Elżbieta Hurnikowa

 

23 październik 2005 niedziela
      Powolutku normalizują się plany wokół prac związanych ze stroną. Nagromadziło się ostatnio mnóstwo materiałów do wrzucenia i co tylko się dało robiliśmy na bieżąco. Szczególnie te czasochłonne prace, jak chociażby wrzucanie prac magisterskich, przy których trzeba kilkanaście bitych godzin spędzić. Lista zadań do zrobienia jest całkiem spora i postaramy się zacząć je systematycznie realizować. Dzisiaj szczególna pozycja. Kolekcjonerskie już wydanie częstochowskiego kwartalnika "Aleje 3" nr 50 z tego roku, gdzie są przepiękne zdjęcia Halinki i wiele dokumentów z nią związanych. W Bibliografii (na samiutkim dole) możecie zobaczeć jak wygląda, a artykuł z tego nr o Haśce, już niedługo będzie na stronie. Przypuszczam, że za jakiś czas będzie to równie poszukiwana pozycja jak "Poezja" nr 2 z 1985r.

 

11 październik 2005 wtorek
      Dzisiaj przypada rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej... My niestety nie w Częstochowie. Cały dzień spędziliśmy w pracy...
      Na stronie pojawiła się wyjątkowa praca magisterska "Wcielenia ja w prozie Haliny Poświatowskiej" - mgr Moniki Katarzyny Józwy, obroniona w tym roku. Zachęcam do lektury - znajdziecie tam bardzo dużo ciekawych spostrzeżeń, opinii i wniosków. Monika włożyła w to dużo serca...

 

21 wrzesień 2005 środa
      6 września na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej podpisano akt ustanawiający Muzeum Haliny Poświatowskiej. W uroczystości, w ogrodzie przed domem poetki, uczestniczyli prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, brat Poświatowskiej - Zbigniew Myga, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki - Ireneusz Kozera oraz Dyrektor Muzeum Częstochowskiego - Janusz Jadczyk. Muzeum powstanie w 100-letnim domu rodzinnym poetki przy ulicy Jasnogórskiej 23 i stanie się jednym z obiektów należących do Muzeum Częstochowskiego. Ze względu na zły stan techniczny miejsce to wymaga prac remontowych i adaptacyjnych, które prawdopodobnie potrwają do końca września 2006 roku. Wstępne koszty szacuje się na 240 tysięcy złotych. Na razie umowę wynajmu domu od Zbigniewa Mygi, Muzeum Częstochowskie podpisało na 20 lat, ale obie strony już wyraziły chęć przedłużenia działalności na następne lata. Kustoszem Muzeum zostanie brat poetki. Do tej pory w Częstochowie istniało jedno miejsce, utworzone specjalnie z myślą o poetce - "Izbę pamięci" w Szkole Podstawowej Nr 8, której jest patronką. Zgromadzono tu pamiątki związane z jej życiem i twórczością. Jednak w związku z 70. rocznicą urodzin poetki oraz z uwagi na wzrastające zainteresowanie jej liryką, w tym roku powróciła idea otwarcia prawdziwego muzeum Poświatowskiej. 9 maja 2005 roku dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy na domu przy ulicy 7 Kamienic - miejscu urodzin poetki. W czasie II "Nocy Kulturalnej" Zofia Kucówna, w ogrodzie przy domu na Jasnogórskiej, recytowała poezję Poświatowskiej. Teraz inicjatywa utworzenia muzeum poetki doczekała się realizacji.

 

06 wrzesień 2005 wtorek
      Bardzo nam miło, że możemy dziś pokazać Wam dwie nowe, kolorowe fotografie Halinki: 1, 2. Również wcześniej na stronie nie mieliśmy tej fotki 3 z psiakiem - Timem. Wymieniliśmy kilka zdjęć na wyraźniejsze i lepszej jakości: 4, 5, 6, 7 i 8.

 

03 wrzesień 2005 sobota
      Dwie ciekawe nowości w Bibliografii / Biografie, inne...: "Krakowski Almanach Młodych" z 1964r. autorstwa Adama Włodka - człowieka, który był opiekunem literackim całego "młodego" Krakowa, w tym i Halinki. Jest to jeden z nielicznych wyborów poezji temtego okresu, który opublikowano za życia poetki i zawierał jej poezję. Wiemy jeszcze o dwóch innych - pilnie ich poszukujemy :-)
      Drugą ciekawostką jest wydanie "Czasu Kultury" z 1992, gdzie na okładce jest fotografia Haśki.
      Ostatnio bardzo dużo czasu pożera praca po kilkanaście godzin dziennie - stąd sporo zamierzeń i planów odwleka się. Bądźcie jednak spokojni - wszystkie zostaną zrealizowane! Czekam na kod do nowej wersji strony i będziemy mieli "małą" przeprowadzkę. Ale o wszystkim - w miarę zaawansowania prac - będziemy Was informować.

 

18 sierpień 2005 czwartek
      Nowości w Artykułach:

- (1959) Nad Wartą nr 5: "I dla mnie też świeci słońce" - Irena Olczyk
- (1967) Tygodnik Powszechny nr 43: Notatki - fragment
- (1967) Życie Częstochowy nr 251: "Pożegnanie z Julią" - Zbigniew Żmigrodzki
- (1968) Kronika Uniwersytetu Jagiellońskiego 1967/1968: "Halina Poświatowska (9 VII 1935 - 11 XI 1967)"
- (1971) Nad Wartą nr 4: "Nie przeminęło z wiatrem" - Sławomir Folfasiński
- (1972) Nad Wartą nr 10: "Gorzkie są wody śmierci..."
- (1977) Słowo Ludu nr 943: "Zachłanne pragnienie życia" - Halina Głogowska
- (1982) Filipinka nr 14: "Półka z poezją"
- (1982) Przegląd Koniński nr 18: "Podobno człowiek" - Stefan Rusin
- (1983) Polski Słownik Biograficzny. Zeszyt 115, Tom XXVII/4: "Poświatowska" - Bogusław Dopart
- (1985) Inspiracje nr 6: "Fenomen Poświatowskiej" - Kazimierz Rink
- (1986) Sztandar Młodych nr 72: "Potrójne znamię Poświatowskiej" - Aldona Borowicz
- (1987) Okolice nr 12: "Idę do domu" - Małgorzata Szułczyńska
- (1987) Przekrój nr 2209: "Miłość i śmierć. Śmierć i dziewczyna" - Małgorzata Szułczyńska, Marian Kwaśny
- (1995) "Po prostu Halina" - Barbara Szymańska
- (1996) Forum Gazet Szkolnych nr 10: "O Halinie Poświatowskiej" - Magdalena Siwierska
- (1996) Gazeta Częstochowska nr 10: "Ja minę, ty miniesz" - Mariola Pryzwan
- (1996) Gazeta Częstochowska nr 43: "Nowa patronka" - Andrzej Kahl
- (1996) 25 XI. Gazeta Wyborcza (Częstochowa): "Poetyckie szranki" - Tadeusz Piersiak
- (1996) 26 XI. Gazeta Wyborcza (Częstochowa): "Nasi goście świadczą o nas" - Tadeusz Piersiak
- (1997) Wiadomości Kulturalne nr 42: "Poetka kultury i natury" - Maciej Krassowski
- (1997) Gazeta Częstochowska nr 4: "Żyje się tylko chwilę" - Barbara Szymańska

      Wszystkie te materiały przysłała Kasia Pąpka - ślicznie dziękujemy! Liczba opracowań w tym dziale przekroczyła już ćwierć tysiąca!! A wciąż wiemy o wielu brakujących opracowaniach, których lista jest w dolnej części działu. Obejmuje ona przeszło sześćdziesiąt pozycji.       

 

04 sierpień 2005 czwartek
      W Bibliografii bardzo rzadkie ostatnio wydarzenie. Dodaliśmy okładkę kolejnego wydania wierszy Halinki - tym razem z roku 1992, wydawnictwo "Profile". Jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym będziemy mieli komplet polskich wydań Haśki!!! Wg naszej wiedzy w zestawieniu brakuje jeszcze tylko dwóch pozycji.
      Z innych informacji: Kasia Pąpka po raz kolejny przysłała nam nowe materiały związane z Halinką. Jest tego całe mnóstwo i pewnie tyle samo czasu zajmie nam przerobienie tego i wrzucenie na stronę ;-)
      W międzyczasie staramy się działać przy nowej wersji strony a Madzia dalej walczy z setkami stron listów.

 

28 lipiec 2005 czwartek
      Cały czas trwają prace nad nową odsłoną strony. Nistety tak się wolne nam w pracy poukładało, że pracujemy z Koniczynką dwa tygodnie z rzędu, bez ani jednego dnia wolnego. Stąd sprawy strony lekko zostały przyhamowane. Menu jednak jest już niemalże gotowe - potem zostanie kwestia podlinkowania. Madzia przerabia cały czas Listy - praca, której ogrom poraża, a która bardzo wiele wniesie do naszej strony.

 

15 lipiec 2005 piątek
      Kilkanaście dni nie pojawiło się nic nowego na stronie z powodu prac nad nową wersją koniczynki. Dzisiaj uzupełniłem spis brakujących artykułów - dolna część strony. Praca naprawdę żmudna i czasowa. Jeśli macie któreś z tych opracowań, prosimy o kontakt.
      Poza tym dzisiaj do Lwowa jedziemy na kilka dni, na zasłużone - a co! - wakacje. W sierpniu też się chcemy gdzieś wyrwać na kilka dni. Propozycje? :-)

 

30 czerwiec 2005 czwartek
      Nowości w Pracach naukowych , tuż pod pracami maturalnymi:
- Ars epistolandi, czyli sztuka pisania listów. Analiza listów Haliny Poświatowskiej -Karolina Rodzaj - Jest to praca napisana na Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego, która została zakwalifikowana do etapu okręgowego. Powstała pod opieką mgr Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. Bardzo szerokie i dogłębne opracowanie listów Haśki - do tej pory z czymś podobnym się jeszcze nie spotkaliśmy. Polecamy wszystkim dokładnym badaczom życia i twórczości poetki.
- "Różne sposoby ukazywania miłości w liryce kobiecej XX wieku" - Sylwia Stefaniak - prezentacja maturalna
- "Pomiędzy miłość i śmierć wpleść anegdotę o istnieniu..." - Magdalena Gala - plan wypowiedzi maturalnej

 

25 czerwiec 2005 sobota
      Nowości w Artykułach:
- (1960) Dziennik Polski nr 252, s. 4: "Wiersze Haliny Poświatowskiej"
- (1968) Dziennik Polski nr 238: "Poświatowska i Elektrowicz" - Roman J. Pyrczak
- (1969) Ekran nr 20: "Poezje Haliny Poświatowskiej" - R.M.
- (1980) Dziennik Polski nr 202 s.3: "Izolda siostra Thanatosa" - Stanisław Stanuch
- (1982) Antena nr 23: "Mój cień jest kobietą" - D.K.
- (1982) Gazeta Współczesna nr 222: "Konkurs literacki" - Osa
- (1985) Antena nr 39: "Do kogo?" - D.K.
- (1986) Rzeczpospolita nr 273: "Tętno życia i poezji" - T. Vidz

      Materiały te pochodzą od Kasi Pąpki - starannie przepisane do zeszytu, były pomocne przy pisaniu pracy magisterskiej. Teraz dzięki jej uprzejmości możemy się z nimi wszyscy zapoznać. Dzięki ente!!

 

14 czerwiec 2005 wtorek
      Nowości w Artykułach:
- (2002) Gazeta Wyborcza (Łódź) nr 43: "Legenda i prawda o Halinie Poświatowskiej" - Magdalena Sasin
- (1998) Gazeta Wyborcza (Kraków) nr 238: "Poświatowska o Miłości i Śmierci" - RFK
- (2000) Gazeta Wyborcza (Kraków) nr 104: "Rekomendacje. Poświatowskiej wiersze wszystkie" - RFK
- (2004) Gazeta Wyborcza (Częstochowa) nr 273: "Pamięć o poetce" - Tadeusz Piersiak
- (2003) Gazeta Wyborcza (Częstochowa) nr 272: "Legenda poetki" - Tadeusz Piersiak
- (2004) Gazeta Wyborcza (Częstochowa) nr 271: "Miłość i śmierć" - Tadeusz Piersiak
- (2002) Gazeta Wyborcza (Częstochowa) nr 242: "Wspomnienie" - Tadeusz Piersiak
- (2000) Gazeta Wyborcza (Częstochowa) nr 161 - "Wszystkie adresy Poświatowskiej - Tadeusz Piersiak
- (2001) Gazeta Wyborcza nr 267: "Nieromantyczna" - Matek Mikos
- (1997) Gazeta Stołeczna nr 138: "Nekrologi - Wspomnienie" - Czesław Mirosław Szczepaniak.

      Wszystkie te materiały nadesłała Kasia Pąpka - serdecznie podziękowania!!! Łączna liczba opracowań (bez prac naukowych!) wynosi obecnie... 222! Wierząc w to, że kiedyś uzupełnimy wszystkie braki liczba ta osiągnie ćwierć tysiąca!

 

12 czerwiec 2005 niedziela
      W Pracach naukowych przybyła kolejna praca mgr "Halina Poświatowska - studium biobibliograficzne" - mgr Katarzyna Sarwa (obecnie Pąpka) z 1998r. Praca udostępniona oczywiście za jej zgodą. Niestety cała praca nie została odnaleziona ( :-) ) i wrzuciliśmy na stronę około 75% jej treści. Jeśli Kasia kiedyś znajdzie wydruk pracy to uzupełnimy te braki.

 

06 czerwiec 2005 poniedziałek
      W Pracach naukowych tuż pod pracami magisterskimi dodaliśmy ankietę: "Funkcjonowanie stereotypu poety tragicznego w badaniach nad twórczością Haliny Poświatowskiej" - Małgorzata Skibińska. Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Polskiej.
      Bardzo ciekawa praca. W ankiecie są dwa wiersze: jeden Halinki a drugi Wisławy Szymborskiej. Ankietowani jednak o tym nie wiedzą - kierując się samą treścią utworów, odczuciami odpowiadają na kolejne pytania. Małgosia zebrała wyniki i napisała przeciekawe opracowanie - udostępnione również dla Was.

 

04 czerwiec 2005 sobota
      Nowości:
- w Artykułach kolejne opracowanie, którego nawet nie mieliśmy na liście braków: (1993) Odra nr 12: "Listy i świadectwa. Halina Poświatowska do Jana Adamskiego" - Joanna Boniecka. Bardzo ciekawe fragmenty listów i rozmowa z Janem Adamski, ostatnim mężczyzną w życiu Halinki.
- długo w Zdjęciach nie było żadnych zmian. Dzięki materiałom od Kasi Pąpki dodajemy trzy fotki: 1 , 2, 3.

 

27 maj 2005 piątek
      Forum znowu działa!!! Wczoraj po północy wszystko wróciło do normy. Forum razem z całą stroną są już na komercyjnym serwisie.

 

22 maj 2005 niedziela
      Księga gości już działa tak jak powinna. Dziś Komunia Święta chrześnicy Magdy vel Koniczynki więc cały dzionek spędzimy na tych uroczystościach. Od przyszłego tygodnia bierzemy się za uruchomienie forum. Miłej niedzieli!

 

20 maj 2005 piątek
      Tydzień temu pisałem o tym, że poszukujemy nowego serwera dla naszej strony. Dokładnie tamtego dnia uległ awarii nasz sieciowy sprzęt i strona na kilka dni zniknęła z internetu. To wymusiło na nas szybkie decyzje - w ten oto sposób www.koniczynka.prv.pl przekierowuje na adres www.koniczynka.livenet.pl. W momencie, kiedy spowrotem uruchomimy nasz serwer będzie również działało www.koniczynka.extremenet.pl. Ustawienia w bazach danych dla księgi gości i forum jeszcze czekają - postaramy się jak najszybciej je wykonać.
      Kilka dni przerwy w funkcjonowaniu strony spowodowało jeszcze to, że dorosnął do bardzo poważnego etapu projekt przebudowy witryny. Chociaż może lepszym słowem była by nie "przebudowa" ale całkowicie nowa strona. Od strony nawigacji, grafiki, języka kodu, funkcjonalności wszystko się zmieni; tylko treść zostanie z obecnej formy. Termin? Coś bardziej odległego... Dwa miesiące? Projekt na papierze już istnieje - będziemy go powoli realizować. Cały czas obecna strona będzie prowadzona i aktualizowana!

- w Motywach dużo o Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Haliny Poświatowskiej "Czas miłości i śmierci": regulamin, scenariusz, pytania z odpowiedziami i nawet sprawozdanie.
- Medal - bardzo ciekawy artefakt. Jeden z serii poświęconej ziemi częstochowskiej przedstawia właśnie Halinę Poświatowską. Na rewersie fragment wiersza "Heraklicie, przyjacielu..."
- w Pracach naukowych dodałem (pod pracami mgr.) prezentację maturalną: "Pasja życia i zachłanna intensywność doznań w poezji Haliny Poświatowskiej. Przedstaw temat, dokonując analizy wybranych wierszy.

 

14 maj 2005 sobota
      Kilka myśli - jeśli pozwolicie. Strona rozrasta się może nie w błyskawicznym tempie, ale jednak jest to stały, nieprzerwany proces. W ramach naszego wolnego czasu, o który niestety przy studiach, drugiej szkole, pracy jest naprawdę bardzo ciężko. Niemniej w zeszłym miesiącu strona obchodziła swoje drugie urodziny. Tak, tak - dwa lata w internecie. Chyba ani ja, ani Magda, nie przypuszczaliśmy, że tak to wszystko się rozwinie. Tyle znajomości, przyjaźni, nowych miejsc, podróży!! Dziękujemy właśnie Wam za to wszystko!
      Nieraz pisaliśmy w tym miejscu o tym, co chcemy zmienić na stronie... Do wrzucenia jest tak dużo materiałów, że na najbliższe kilka lat (przy takiej samej tragicznie znikomej ilości wolnego czasu) mamy co robić. Poza tym wciąż wzbogacamy naszą kolekcję o kolejne wydanie poezji i prozy Halinki. Jak już wiecie mamy najcenniejszy, bibliofilski "Ogień zielonych księżyców". Zbieramy artykuły, recenzje, noty itd. - jest już tego łącznie kilkaset stron, spiętych w czterech ogromnych segregatorach. Ostatnio udało się nam kupić medal pamiątkowy z Halinką, a kolejny niedługo kupimy.
      Staramy się pomagać w miarę naszych możliwości, wiedzy i materiałów wszystkim tej pomocy potrzebującym. Halinka Poświatowska i jej twórczość stała się w ostatnim czasie tematem, żeby nikogo nie obrazić, "modnym". Szczególnie jeśli chodzi o nowe prezentacja maturalne. Znalazł się nawet ktoś, kto proponował nam odkupienie takiej pracy!!! Jest też grupa osób mieszkających zagranicą, piszących różnorakie praca o naszej poetce. Dla nich najcenniejsza jest oczywiście bibliografia - w żaden inny sposób niemożliwa do uzyskania on-line z polskich bibliotek i czytelni. To od tych osób dostajemy szczególne wyrazy uznania i podziękowania.
      Pisaliśmy przy grudniowych nowinach, że na stronie pojawi się kiedyś WYSZUKIWARKA. Przy tej ilości danych, które są na stronie - i dopiero w przyszłości się pokażą - jest ona po prostu niezbędna. Nam jest łatwo coś wyszukać, ponieważ mamy dostęp do kodu strony, jednak cały czas myślimy o tym, w jaki sposób ułatwić Wam dostęp do poszukiwanych materiałów. Niestety jeśli będziemy chcieli stworzyć wyszukiwarkę, wiąże się to z bardzo dużymi zmianami na stronie. Na tyle dużymi, że właściwie od strony kodu, nawigacji i organizacji strony zmieni się wszystko diametralnie. Póki co - przepraszamy - nie mamy na to realnie czasu. Teraz jesteśmy na etapie poszukiwanie szybkiego serwera dla www.koniczynka.prv.pl. Do tej pory strona leżała na naszym lokalnym serwerze i korzystała z sieciowego łącza. Niestety zaczęła być ona zbyt uciążliwa, a ów łącze ma niestety ograniczone parametry. Jak wiecie, komercyjne serwery gwarantujące dobre prędkości, są już niestety płatne. I tutaj pojawił się nowy problem do zgryzienia dla nas i dla Was.
      Nasza strona jest z założenia niekomercyjna - jest owocem naszej miłości i pasji. Z drugiej strona, aby wciąż mogła się rozwijać i ukazywać Wam coraz to nowsze materiały (kilka fragmentów filmów czeka na wrzucenie) trzeba stronę przenieść na płatny serwer. Tutaj kilka pomysłów: jeśli ktoś uzna, że warto wesprzeć www.koniczynka.prv.pl, będzie miał w bliższym czasie możliwość zrobienia tego: być może przez smsy lub payU. Być może pomyślimy nad czymś bardziej "przydatnym", co będzie można kupić - niemniej bez pomocy Miłośników Halinki nie damy sobie rady.

 

13 maj 2005 piątek
      No tak... Piątek... Trzynastego... I wszystko jasne: przez jakiś czas księga gości i forum korzystające z MySQL nie będą działać. Wszelkie ewentualne sprawy prosimy na gg lub maila.

 

05 maj 2005 czwartek
      Dodaliśmy spis treści do "Poezji zebranych". Potworny wysiłek - 40 stron w wordzie!

 

28 kwiecień 2005 czwartek
      Nowości w Artykułach:
- (1958) Przekrój nr 674: "Poświatowska". Ta kilkuzdaniowa wzmianeczka o Poświatowskiej jest najwcześniejszą informacją prasową o Halince, do której udało się nam dotrzeć!!!
- (1969) Orientacja nr 4: "Wyprzedzili nas w czasie..." - Stanisław Grochowiak
- (1978) Literatura Radziecka nr 1: "Czym żyjesz Planeto" - Natalia Starosielska
- (1986) Ekran nr 45: "Tętno" - JN

 

23 kwiecień 2005 sobota
      Spieszymy donieść, że Forum ruszyło spowrotem. Przez jakiś czas było nieczynne z technicznych powodów. Zapraszamy do odwiedzin!

 

22 kwiecień 2005 piątek
      Nowości w Artykułach
- (1994) "Poezje zebrane - Halina Poświatowska": Nota wydawcy - Aleksander Madyda
- (2002) "Zwierciadło" nr 2/1864: "Tak ładnie zaczynam dorastać" - Alina Gutek
      W Bibliografii nowe wydanie, właściwie pojedyncza karta z wierszami i grafikami wydana przez Oficynę Krakowską.
      W Pracach naukowych dodaliśmy pracę dyplomową: "Motyw miłości i śmierci w twórczości Haliny Poświatowskiej", mgr Irena Stefanek. Praca udostępniona oczywiście za zgodą autorki.

 

19 kwiecień 2005 wtorek
      Bardzo ciekawe opracowanie w dziale Artykuły
- (1994) Poezje zebrane: Wstęp - Grażyna Halkiewicz-Sojak
- (1978) Bibliografia Literatury Polskiej . Słownik współczesnych pisarzy polskich. Tom II - pod red. Jadwigi Czochowskiej

 

18 kwiecień 2005 poniedziałek
      Dużo godzin w pracy od razu owocuje rozwojem strony :-). Siedząc prawie 14 godzin przy komputerze, sumienie nie pozwala nie przetwarzać danych do www.koniczynka.prv.pl. Nieraz się śmiejemy, że właśnie dzięki pracy możemy cały czas stronę aktualizować i dodawać coraz to nowsze fakty i dane. Dziś kilka ciekawych nowości:
- w Bibliografii dwie nowe pozycje. Jedna miniaturka "Już trzeba iść" z 1989r. Natomiast drugiej nowości należy się więcej słów wyjaśnienia. Nie wiem jakim sposobem tak olbrzymie wydanie do tej pory "nie wypłynęło na wierzch"! Prawie 650 stron bardzo starannie opracowanych - Poezje zebrane.
- w Artykułach kilka nowości:
      - (1979) Literatura nr 29: "Ucieczka w życie" - Anna Nasiłowska
      - (2004) Cemsa nr 4: "Warto przeczytać. Opowieść dla przyjaciela" - Aneta Wysocka

 

16 kwiecień 2005 sobota
      Jedna z tytanicznych prac dziś ujrzała światło dzienne. Od jakiegoś czasu pracowaliśmy nad umieszczeniem na stronie "Opowieści dla przyjaciela". I oto dziś mamy prawdziwą przyjemność zakomunikować, że starania te skończyły się sukcesem. Zapraszamy do działu Proza.

 

07 kwiecień 2005 czwartek
      Nowości w Artykułach
- (1966) Współczesność nr 21: "Monologi. Z dobrodziejstwem inwentarza" - Julian Rogoziński
- (1998) Gazeta Wyborcza nr 139, dodatek Książki nr 6: "Jest taki potwór" - Helena Zaworska

 

21:37 02 kwiecień 2005 sobota
      Odszedł jeden z największych Polaków, jeden z największych ludzi wszechczasów, głowa Kościoła katolickiego, autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań i kultur - Jan Paweł II. Dobry Jezu a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

 

29 marzec 2005 wtorek
      Jedna z dłużej planowanych zmian: stary dział Kalendarium został wcielony do działu Biografia. Tamże pojawiła się również króciutka nota biograficzna dla osób, które poszukują informacji "w pigule". Zamiast działu Kalendarium utworzyliśmy dział Grób. W najbliższym czasie ruszy dział forum.

 

24 marzec 2005 czwartek
      W Artykułach zmienił się wstępny komentarz, a oprócz tego dodałem nowe opracowania:
- (1972) Literatura nr 43: "Szaleństwa i metody. W prawej zaciska gwiazdę" - Michał Sprusiński
- (1973) Regiony nr 3: "Debiuty poetyckie" - Stanisław Jerzy Brzózka

 

19 marzec 2005 sobota
      Trwają działania przy FORUM - w najbliższych dniach może być ono jeszcze niedostępne.

 

12 marzec 2005 sobota
      W Pracach naukowych dodałem pracę dyplomową: "Motyw miłości w twórczości Anny Świrszczyńskiej i Haliny Poświatowskiej" - mgr Irena Stefanek.

 

4 marzec 2005 piątek
      W Pracach naukowych dodałem:
- (1998) Warsztaty Polonistyczne nr 2: rozdział Szkice - Interpretacje - "Anegdota o istnieniu Sz. Zimorowica i H. Poświatowskiej - podobieństwa biografii, tematów, motywów" - Agnieszka Janiak
      Nowe opracowanie w Artykułach:
- (1986) Poezja nr 3: "Sztukmistrze. Miłośnica" - Jan Z. Brudnicki
- (1995) Leksykon polskich pisarzy współczesnych, tom drugi N-Ż: "Halina Poświatowska" - Piotr Kuncewicz
- (1999) "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury . Słownik bibliograficzny": "Halina Poświatowska" - Alicja Szałagan

 

3 marzec 2005 czwartek
      Nowe opracowanie w Artykułach: (1977) Przemiany nr 10: "Jeszcze jedno wspomnienie" - Adam Zych.

 

28 luty 2005 poniedziałek
      Trzecie wydanie - bardzo rzadko spotykane! - biografii Halinki, pióra śp. Małgosi Szułczyńskiej z 1995r. dodałem do Bibliografii. Z bardziej elektryzujących informacji: mamy swój egzemplarz bibliofilskiego wydania "Ogień zielonych księżyców"!. Ten nasz nosi nr 206 - w bliższym czasie na stronie pojawi się kilka fotek i porównań z nr 341, pożyczonym od Kasii. Przepiękne wydanie, które już nigdy nie będzie wznowione - 359 egzemplarzy. A o cenę lepiej proszę nie pytajcie...

 

26 luty 2005 sobota
      Do naszej biblioteczki z poezją Halinki dołączyły dwa nowiutkie wydania z Niemiec. Dzięku temu poprawiłem ich skany i dodałem rewersy w dziale Bibliografia. W tym samym miejscu przybył jeden z ostatnich brakujących nam tomików Poświatowskiej! "Poświatowska" - miniaturka z 1976r z serii "Poeci polscy". Przepiękne wydanie chronione przez etui. Oczywiście jest i spis treści, a posłowie znajduje się w Artykułach. Dodałem w tym dziale również: (1991) "Haustami piję miłość...", posłowie z tomiku "Jestem..." - Bogdan Twardochleb.

 

19 luty 2005 sobota
      W końcu prawdziwie wolny od zajęć, pracy i innych obowiązków dzień. Dziś dodałem kilka artykułów, w tym legendarna "Krzywda" Grochowiaka. Jeśli już o tym piszę, to chyba muszę nadmienić, że ostatnim z "wielkich" brakujących opracowań jest "Ciało" tego samego autora. W artykułach zrobiłem małą reorganizację: wydzieliłem te, których jeszcze nie mamy w swoich zbiorach. Poza tym do listy planów dopisałem jeszcze jeden punkt, dzięki któremu w przyszłości, będziecie mogli zobaczeć zdjęcia artykułów i opracowań.
      Nowe artykuły:
- (1967) Kultura nr 44: "Krzywda" - Stanisław Grochowiak
- (1967) Kierunki nr 46: "Halina Poświatowska" - Zbigniew Dolecki
- (1977) Kierunki nr 41: "Jest we mnie spłoszona mysz" - Stefan Jurkowski

 

20 styczeń 2005 czwartek
      Nowe opracowania w dziale Artykuły

- (1959) Życie Literackie nr 43: "Poezja młodych" - Anatol Stern
- (1959) Kierunki nr 15: "Miłość mieszka w tobie" - Jan Dziuba
- (1959) Nowa Kultura nr 24: "Dwie poetki" - Jacek Trznadel
- (1976) Tygodnik Powszechny nr 41: "Moje serce jest władcą absolutnym" - Elżbieta Nowicka
- (1977) Życie Literackie nr 44: "Kultura i zmysły. W dziesiątą rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej" - Krzysztof Glondys

 

13 styczeń 2005 czwartek
      W Pracach naukowych dodałem kolejne rozdziały pracy magisterskiej Beaty Tomali pt. "Haliny Poświatowskiej paranie się przemijaniem". "Magisterka" jest już dostępna w całości - zapraszam do lektury.

 

12 styczeń 2005 środa
      W nowym roku prawie każdy z nas wyznacza sobie cele. Nie inaczej jest i z www.koniczynka.prv.pl. Docelowo pojawi się prawdopodobnie kilka nowych działów: Rękopisy, Miejsca, Przyjaciele, Listy, Nasze zbiory, Wspomnienia, Wyszukiwarka, Subskrypcja. Strona powinna zostać - w jakimś dłuższym czasie - przeorganizowana całkowicie na php i bazy danych. Ilość materiałów do wrzucenia na stronę jest przeolbrzymia. Zrobiłem specjalną listę, na której wypisuję, co chcielibyśmy z Madzią vel Koniczynką dodać i co zmienić. Może w 2005r uda się zebrać wszystkie artykuły, których jeszcze nam brakuje? Bardzo ważnym pomysłem jest Wyszukiwarka - strona tak bardzo się rozrosnęła i wciąż będzie się powiększać, że coraz trudniej jest Wam znaleźć potrzebne informacje. Być może zmieni się lokalizacja serwera - pożyjemy...
      Podzieliłem archiwum nowości osobno na lata 2003 i 2004. Zmieniłem w księdze gości autora kodu. Ostatnie zmiany (automatyczne wyświetlanie po 10 wpisów) opracował MJ, stąd w stopce księgi umieściłem teraz: Współpraca Krakus&MJ. Z Artykułów wydzieliłem nowy dział Prace naukowe. Dodałem w nim wstęp oraz dwa pierwsze rozdziały pracy magisterskiej Beaty Tomali pt. "Haliny Poświatowskiej paranie się przemijaniem". Wkrótce kolejne rozdziały!

 

11 styczeń 2005 wtorek
      Nowe opracowania w dziale Artykuły
- (1967) Kultura nr 33: "Poświatowska" - Mieczysław Orski
- (1967) Tygodnik Kulturalny nr 48: "Halina Poświatowska" - Tadeusz Nowak
- (1967) Tygodnik Powszechny nr 45: "Halina Poświatowska" - Marek Skwarnicki
- (1969) Tygodnik Kulturalny nr 6: "Poświatowska" - Andrzej K. Waśkiewicz
- (1969) Tygodnik Kulturalny nr 12: "Poezja życia i śmierci" - Witold Rutkiewicz
- (1989) Kierunki nr 26: "Konkurs im. M. J. Kononowicza" - Marian Baryła

 
© 2018 http://www.koniczynka.art.pl/
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 
Professionelle Joomla Templates - kostenlos